שוק הדירות להשקעה פורח בישראל בשנה האחרונה למרות כל מאמצי הממשלות השונות לצנן אותו.

רבות מההשקעות הן בדירות קטנות באזורי הפריפריה ומיועדות להשכרה. ברבים מהבניינים אין כלל ועד בית או נשיאה משותפת בהוצאות לתחזוקת הבניין וכאן טמונה מלכודת גדולה למשקיעים אשר עשוייה לחבל להם ברווחיות ההשקעה כולה.

 

ההפתעות כלכליות במבנה משותף

נכון זה לא קורה כל יום, אבל גם את הרכב שלנו לא גונבים פעם בחודש ואנחנו עדיין מבטחים אותו בביטוח מקיף. לכל דבר יש את ההסתברות שלו ואנחנו אף פעם לא יכולים לדעת מאיזה צד של הסטטיסטיקה נהיה.
מצד שני אנחנו תמיד נעשה חישובים של עלות תועלת אל וסיכוי מול סיכון. במקרה של בתים משותפים, יש סיכון גדול מאוד אל מול עלות זניחה. הבעיה היא לא בעלות של הביטוח אלא בחוסר מודעות אליו.

 

בשנים האחרונות זה נעשה לטרנד, משקיעים רוכשים דירות באזורי הפריפריה ומשכירים אותן. אלו בד"כ דירות זולות יחסית ובבניינים ישנים שלרבים מהם אין כלל ועד בית מתפקד.  הבעיה צצה כאשר ישנה הוצאה כספית גדולה שנוחתת על הבניין ומתוקף החוק מתחלקת לתשלום בין כל הדיירים. זאת יכולה להיות עבודת תחזוקה בלתי נמנעת כתוצאה מצנרת שמתפוצצת וגורמת להצפה. אם יש מעליות בבניין הן יכולות גם להינזק מכך ואז הנזק גדול שבעתיים. זו יכולה להיות שריפה שפורצת בין אם זה כתוצאה מפגעי טבע ובין אם מקצר חשמלי בבניין עצמו.

 

וזו יכולה להיות תביעה משפטית של אורח, דייר או נותן שירות שהגיעו לבניין ונפגעו בו כתוצאה מרשלנות. במקרה כזה הם יכולים לתבוע את הבניין בגין הנזק שנגרם להם וכל ההוצאות המשפטיות וסכומי הפיצוי מתחלקים אוטומטית בין הדיירים ובעלי הדירות. אלו יכולים להיות גם סכומי עתק ומשקיעים חייבים להיות מודעים לכך ולגלות מעורבות במתרחש בבניין מתוך דאגה להיות מכוסים מפני מצבים אלו.

 

 

 

ביטוח מבנה משותף הוא באחריות כל הדיירים

זה יכול להיות הדבר האחרון אשר משקיע יחשוב עליו ברכישת דירה בבניין וגם לא משהו שירצה בכלל להתעסק איתו. ומה קורה אם אכן אין ועד בית ואין ביטוח מבנה משותף? במקרה כזה לא ניתן להקטין ראש. האחריות לביטוח כזה היא על כל אחד מהדיירים ואם כולם חוץ ממני לא מגלים בכך עניין, עליי לדאוג לזה בעצמי בשבילי קודם כל וגם בשביל כולם. הרי אם יקרה אירוע כלכלי כבד משקל לא יהיה את מי להאשים יותר.  לכן משקיעים חייבים לבצע את הבדיקה הזו ולדאוג אפילו בעצמם לגייס את הכסף מהדיירים השונים ולרכוש את הביטוח עבור הבניין.  לא מדובר בסכום גדול, ביטוח מבנה משותף כאשר הוא מתחלק בין הדיירים מגיע לכמה עשרות שקלים בשנה לכל דייר בבניינים של עשר דירות ומעלה.

 

מפני מה מכסה אותנו ביטוח מבנה משותף ואלו סוגי כיסויים עלינו לדאוג שיהיו בו?

הביטוח חייב לכלול 3 או 4 סוגי כיסויים עיקריים וניתן עליהם להוסיף הרחבות שונות בהתאם לאופי הבניין וצורכי הדיירים בו.  שלושת הכיסויים הראשונים ברשימה שלהלן הם חובה והכיסוי הרביעי הוא מעין הרחבה לשלושה הראשונים ונועד לכסות את ראש הוועד עצמו מפני תביעות אישיות במידה ויש בכלל ראש ועד לבניין.

הכיסויים הם:

  1. ביטוח מבנה ורכוש – מכסה מפני כל נזק שיכול להיגרם לאזורים המשותפים בבניין, למבנה, לרכוש המשותף ולמתקני הבניין כגון מעליות, מערכות כיבוי אש, שערים חשמליים, ריהוט, חדרי אשפה, מערכת אינטרקום. הביטוח יכסה גם מפני נזקי צנרת, שריפה, רעידות אדמה או כל פגע טבע אחר.
  2. ביטוח צד ג' – מכסה מפני תביעות נזיקין של דיירים או אורחים בבניין אשר נפגעו בו כתוצאה מרשלנות בטיחותית שהייתה בבניין שהובילה ישירות לפגיעה. זו יכולה להיות מרצפת בולטת שגרמה לנפילה, כבל חשמל חשוף, אריח שהתנתק ממקומו ונפל וכדומה. הביטוח יכסה הן את הוצאות המשפט והן את סכום הפיצוי הכספי.
  3. ביטוח חבות מעביד – כמו סעף 2 רק שהוא מכסה עובדים או נותני שירות בבניין בין אם קבועים או מזדמנים. זה יכול להיות איש ניקיון או עובד חברת חשמל אשר יכולים לתבוע במקביל גם את הביטוח הלאומי על תאונת עבודה וגם את הבניין על רשלנות. זה יכול להתרחש כתוצאה מסולם לא תקין שהשאלתם להם או כל סיבה אחרת כמפורט בסעיף הקודם. גם כאן הביטוח מכסה את ההוצאות המשפטיות וסכום הפיצוי. חשוב לדעת שסכומי פיצוי של תביעות מסוג זה יכולות להגיע גם לסכומי עתק שיכולים למוטט כלכלית את דיירי הבניין.
  4. ביטוח ראש ועד – זוהי למעשה הרחבה ביטוחית לראש הוועד עצמו שכן בהיותו נציג הבניין הוא חשוף לתביעות אישיות של צד ג ' וחבות מעביד במקביל או בנוסף לתביעת הבניין עצמו או לתביעות מצד הדיירים בגין נזק שנגרם לדירתם כתוצאה בעבודה שבוצעה בבניין.  ביטוח זה הוא הכרח כאשר יש ראש ועד לבניין שכן אף אדם שפוי לא ירצה לקחת על עצמו אחריות כזו ועוד בהתנדבות מבלי להיות מכוסה בביטוח מתאים

 

 

פנו אלינו עכשיו וקבלו מגוון הצעות מותאמות אישית עבור ביטוח בניין משותף

    3.4/5 - (5 votes)