ביטוח מבנה משותף קיים על מנת לכסות אותנו הדיירים בבניין כנגד כל אירוע הקשור לנכסים המשותפים של הבניין ועשוי לגרור עמו הוצאה כספית.  אירוע יכול להיות נזק לרכוש המשותף או פיצוי לכל מאן דהו שנפגעים בבניין שלנו ויש קשר בין הפגיעה לבין רשלנות שהיתה קיימת בבניין.

אירועים כאלו מתרחשים כל שנה בבניינים רבים. זה יכול להיות קצר חשמלי שהוביל לשריפה או צינור מים שהתפוצץ וגרם להצפה הגוררת עימה גם נזק למעליות או “סתם” תיקון רגיל אשר בעקבותיו צריך להרים חצי מריצוף השיש בלובי כדי לבצע את התיקון. זה גם יכול להגיע מכיוונים פחות אקראיים כמו ונדליזם או גניבה של רכוש מהלובי וזה יכול להיות כסף גדול או כסף קטן אבל בכל מקרה אף דייר לא שש להוציא את זה מכיסו ובמיוחד שעלותו של ביטוח כזה פר דייר היא זניחה ביחס לשקט הנפשי שהוא מעניק.

 

הסוג השני של האירועים הוא מפחיד יותר. הרי רעידות אדמה או שריפות גדולות הן לא דבר שבשגרה למרות שאנחנו לא רוצים לשחק עם הסטטיסטיקה וגם פיצוץ צנרת בבניין חדש לגמרי זה לא אירוע צפוי אבל פציעות של מבקרים בבניין או אנשי מקצוע שנותנים בו שירות, זה דבר בלתי צפוי בעליל ויכול להתרחש במקרה כבר מחר בבוקר.  תביעות כנגד הבניין כנגד רשלנות שהובילה לפציעה הן לא דבר נדיר כל כך. רשלנות משמעותה, מרצפת קצת בולטת שגרמה לנפילתו של קשיש ופציעתו או אריח שיש שלא הורכב כיאות ונפל ממקומו ופגע חלילה באדם שהיה במקרה באזור הנפילה או אף עבודת חשמל שלא בוצעה כראוי והותירה קצה כבל חשוף שגרם להתחשמלות איש מקצוע שהגיע לבצע תיקון מאוחר יותר בארון החשמל.

בכל המקרים האלו הנפגעים יתבעו את הבניין עצמו והאחריות הן לפיצוי הכספי שעשוי להיפסק להם והן לכיסוי ההוצאות המשפטיות היא כולה על דיירי הבניין. כאשר יש ביטוח מבנה משותף הוא מכסה גם את עלויות ההגנה המשפטית וגם את סכום הפיצוי שנפסק לתובעים.

ביטוח מבנה משותף

 

לכן כלל לא מתעסקים בהאם עושים כזה ביטוח או לא. ביטוח מבנה משותף הוא חד משמעית מאסט לכל בניין. כל ראש ועד מנוסה יודע זאת היטב ואין צורך לשכנע אותו בכך, אולם לעיתים דיירים נכנסים לבניין חדש ובוחרים ראש ועד שעושה את תפקידו לראשונה בהתלהבות אמנם אך הוא אינו בקיא בצרכים המיוחדים שיש לבניין וביניהם ביטוח כזה. לכן אתם כדיירים חייבים לבדוק ולוודא וליידע במקרה הצורך בדבר נחיצותו של ביטוח מבנה משותף ואף לעקוב ולוודא שאכן בוצע.

 

1/5 - (3 votes)