ההגדרה של בית משותף בפוליסת הביטוח למעשה מבוססת על ההגדרה של בית משותף בחוק המקרקעין. בהתאם לכך, למעשה כל בניין שיש בו לפחות שתי דירות והוא רשום כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים – הוא מבנה שאפשר וכדאי לעשות לו ביטוח מבנה משותף. מה זה אומר ולמה זה כל כך חשוב? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מה זה אומר "בית משותף"?

אם נבדוק לרגע את ההגדרות במדינת ישראל, אנחנו נראה שההגדרה של "בית משותף" הינה מאוד ברורה. כפי שראינו, אם יש בבניין יותר משתי דירות, הוא הופך למשותף, ולכן ברור מדוע גם בניין ישן עם שלוש קומות הוא מבנה משותף וגם בניין גדול, מפואר וחדש עם עשר קומות הוא מבנה משותף. אם תהיתם לרגע מה ההבדל בין ביטוח דירה ובין ביטוח מבנה משותף, אפשר להבין אתכם.

לא אחת קורה שאנשים בטוחים שהם עשו ביטוח דירה בעת מעמד החתימה על המשכנתא, ולכן הם כלל לא צריכים לדאוג מביטוחים נוספים. עם זאת, בפועל אנחנו רואים שזה לא מדויק. במקרה של ביטוח דירה מדובר על ביטוח שמתייחס אך ורק לדירה עצמה, בין אם זה למבנה, לתכולה ובין אם בעלי הבית בוחרים לעשות גם ביטוח מקיף לדירה.

עם זאת, זה עדיין משאיר את המבנה עצמו חשוף וללא כל כיסוי, כי מה למעשה יעלה בגורל כל החללים המשותפים אם יקרה משהו? מה קורה למבנה שבו נמצאות כל הדירות? בדיוק בשביל זה קיימת האפשרות של ביטוח מבנה משותף והיא חשובה ורלוונטית עבור כל מי שלא גר בבית פרטי משלו.

מה כלול בביטוח הזה?

נתחיל מהסוף: השאלה מה כולל ביטוח מבנה משותף יכולה להיות תלויה, עד רמה מסוימת, בדיירים עצמם. העניין הוא שניתן לבחור בדרך כלל בין פוליסות ביטוח מקיפות יותר או מקיפות פחות, ומכאן נגזרת גם התשובה לשאלה מה יכלול בסופו של דבר הביטוח. מצד שני, חשוב להבין שכאשר מדברים על ביטוח מבנה משותף מדברים למעשה על כיסוי מפני כל אותם סיכונים שאליהם חשופים הדיירים.

למשל: סיכונים שנוגעים ישירות לרכוש המשותף. כך למשל, תחת הסעיפים הללו בפוליסה, אנחנו נראה שיש התייחסות לחדר המדרגות המשותף, לחדרי הביטחון במבנה, לחדרי השירותים השונים, לחדר הכושר, ועוד. יש בניינים שבהם חלק מהרכוש המשותף כולל את בריכת השחייה והמתקנים השונים בגינה או בחצר, וכל אלה למעשה נכללים בסעיפים הללו של הפוליסה. העניין הנוסף שבא לידי ביטוי כאשר מדברים על ביטוח מבנה משותף, הוא למעשה הנזק שעלול לקרות לבניין המגורים עצמו.

אם חלילה תהיה רעידת אדמה והבניין ייהרס או שיהיה שיטפון, בלי ביטוח מבנה משותף יהיה מאוד קשה להקים את הבניין מחדש. לכן, אם אתם כבר עושים ביטוח למבנה המשותף שלכם, כמובן שכדאי יהיה לשקול את הביטוח הנרחב יותר. במקרה כזה תדעו שהמבנה מבוטח גם מפני נזקי אש, מים, רעידות אדמה ועוד.

חברת ביטוח נכונה – אל מי פונים?

פעמים רבות מתעוררים שני קשיים עיקריים כאשר מדברים על ביטוח מבנה משותף. הראשון הוא להגיע להסכמה עם כל הדיירים והשני הוא לבחור את חברת הביטוח. במקרה הראשון רצוי מאוד לקיים ישיבות בנושא, להעלות את הדברים ולהסביר למתנגדים את חשיבות העניין. המקרה השני, כמובן שצריך לבדוק במי אתם בוחרים. לא לכל חברות הביטוח יש את היכולת לתת ללקוחות שלהן שירות מספיק טוב ולכן, אם אתם רוצים להבטיח שבחרתם בצורה נכונה, שווה לבדוק את הדברים לעומק מראש.

פנו אלינו עכשיו וקבלו מגוון הצעות מותאמות אישית עבור ביטוח בניין משותף

    5/5 - (1 vote)

    Comments are closed.