החשיבות של ביטוח מבנה משותף עבור דיירים בבניין היא עצומה.  כמות המקרים שיכולים לקרות ואכן מתרחשים כל שנה בישראל היא לא מבוטלת. לרוב הבניינים יש ביטוח מבנה משותף ולכן כמעט ולא נשמע את הסיפורים הכואבים, אולם ישנם לא מעט בניינים שעקב מגוון סיבות אין להם ביטוח כזה, אם זה בגלל היעדר ועד בית ואם זה בגלל חוסר מודעות.
חשוב מאוד לדעת שבניין ללא ביטוח מבנה משותף זה כמו לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה. כל עוד הכל בסדר ולא עושים תאונה (או נעצרים ע"י שוטר) לא מרגישים את זה אבל אם חלילה קורה משהו אנחנו מוצאים עצמנו בבעיה גדולה. ומה יכול לקרות שמצריך ביטוח כזה?

 

בית משותף ללא ביטוח מבנה משותף הוא פצצה מתקתקתהחשיבות של ביטוח מבנה משותף עבור כל דייר

על פי החוק במדינת ישראל וגם על פי ההגיון הפשוט, האחריות על כל המתרחש בבניין היא משותפת לכל הדיירים וכולם ידרשו לחלוק בכל סוג הוצאה הקשורה לבניין. הוצאות כאלו יכולות להיות דברים טריוויאלים שכולנו יכולים לחשוב עליהם כמו קלקול של המעליות, נזק לשערים החשמליים בבניין כתוצאה מרכב שהתנגש בהם בטעות, שריפה שפורצת באזור הלובי, נזילת מים לדירות העלויות עקב איטום לא תקין של הגג , פיצוץ צנרת הדורש גם עבודות בינוי לתיקונו ועוד.

הוצאה אחרת שמעטים מודעים אליה היא האחריות המשפטית שיש לדיירי בניין משותף כלפי כל המתרחש בבניין שלהם. למה הכוונה?  נניח ואחד הדיירים, אורח המבקר בבניין או נותן שירות לבניין שיכול להיות טכנאי או איש ניקיון נפגע במהלך שהותו בבניין באזורים המשותפים, כלומר לא בתוך הדירות עצמן וטוען שהפגיעה אירעה בגלל רשלנות בטיחותית של הבניין. במקרה כזה הוא תובע את הבניין מה שגורר הוצאות משפטיות וסכום כסף לפיצויים.

ההוצאות בהעדר ביטוח יתחלקו בין הדיירים. מקרים כאלו מתרחשים מדי פעם בבניינים. ובהיעדר ביטוח מבנה משותף זה יכול להיות אסון כלכלי עבור הדיירים.  ההוצאה עבור תיקונים גדולים או תביעות משפטיות עלולה להגיע לסכומים גדולים מאוד ובדיוק לכך נועד הביטוח שעלותו דרך אגב היא זניחה מאוד לכל דייר.

 

מקרים לדוגמא אותם מכסה ביטוח מבנה משותף

קחו לדוגמא מנקה בבניין שמבקש מוועד הבית סולם על מנת לנקות באזורים גבוהים אך עקב הסולם שאינו תקין מוביל לנפילה ממנו ופציעה חמורה. במקרה כזה עובדים יכולים לתבוע גם את הביטוח הלאומי על תאונת עבודה וגם תביעה אישית כנגד הבניין בגין רשלנות שהובילה לפציעה. תביעות מסוג זה כרוכות בהוצאות משפט יקרות ועלולות להוביל גם לסכומי פיצוי גבוהים מאוד.

מקרה מסוג אחר הוא במקרה של פיצוץ בצנרת הבניין המוביל להצפת מים החודרת לפירי המעליות וגורמת להם נזק בלתי הפיך. תיקון מעליות כזה יכול להגיע למאות אלפי ש"ח. ועוד לא דיברנו על עלות תיקון האינסטלציה אשר עלולה לגרור גם עבודות בינוי של הרמת מרצפות וכדומה. וכל זאת בנוסף לאירועים אחרים עליםה אין לנו כלל שליטה כמו נזקי סופות, שריפות, רעידת אדמה שמבטיחים לנו כבר שנים שצריכה להתרחש בישראל ומתי שהוא היא אכן תקרה ועוד.

 

סוגי הכיסויים הנדרשים לביטוח

חשוב להבין כי האחריות לביטוח מבנה משותף היא על כל אחד מהדיירים. ביום פקודה לא נוכל לגלגל את האחריות לוועד הבית שלא דאג לביטוח. אם הוועד לא רכש ביטוח כזה מחוסר מודעות עלינו ליידע אותו בדחיפות. או בהיעדר ועד בית לבניין עלינו כדיירים לקחת את הנושא על עצמנו ולארגן איסוף כסף מדיירי הבניין על מנת לרכוש בעצמנו את הביטוח למען השקט הנפשי שלנו ולא כטובה לאף אחד אחר.

ביטוח מבנה משותף חייב לכלול 3 סעיפים עיקריים ועד הרחבה ביטוחית הנוגעת לראש הוועד עמו במידה ויש כזה לבניין. סוגי הכיסויים הם:

  • ביטוח מבנה ורכוש – מכסה כל נזק לרכוש המשותף, למתקני הבניין ולאזורים המשותפים בו. זה כולל צנרת מים, מעליות, מערכות כיבוי אש, שערים חשמליים, שריפות, הצפות, רעידות אדמה וכו' וכולל גם מעשי ונדליזם וגניבות.
  • ביטוח צד ג' – מכסה מפני נזק שנגרם לאדם באזורים המשותפים בבניין כתוצאה מרשלנות של הבניין. זה יכול להיות מרצפת בולטת שהובילה לנפילה, אריח שהתנתק מהקיר, נפל ופגע באדם, כבל חשמל גלוי שהוביל להתחשמלות, אדם שנתקע במעלית ונגרם לו נזק בריאותי ויכול להוכיח שהמעלית לא תוחזקה בזמן ועוד. הביטוח יכסה הוצאות משפט ופיצוי כספי.
  • ביטוח חבות מעביד – זהה בכיסוי לביטוח צד ג' אבל נוגע לעובדים ונותני שירות בבניין.
  • ביטוח ראש ועד – הרחבה ביטוחית הנדרשת רק אם לבניין יש ראש ועד.  ראש הוועד מתפקידו כאחראי על הבניין חשוף גם תביעות אישיות שיכולות להיות מוגשות נגדו הן על ידי עובדים או אורחים והם על ידי דיירי הבניין שטוענים לנזק לדירתם עקב התנהלות לא תקינה של הוועד.  יש לזכור שתפקיד ראש הוועד נעשה בהתנדבות וכרוך בכאב ראש רציני. אף ראש ועד שוי לא אמור לקחת על עצמו את התפקיד ללא הרחבה ביטוחית זו

פנו אלינו עכשיו וקבלו מגוון הצעות מותאמות אישית עבור ביטוח בניין משותף

    Rate this post