לקנות דירה, או כל נכס אחר בישראל, זה לא עניין של מה בכך עבור רובנו. אנחנו עובדים שנים רבות, חוסכים כסף וגם לוקחים משכנתא מהבנק. לכן ברור מדוע נרצה לפחות לעשות הכול כדי לשמור ולהגן על המבנה שלנו. מצד שני, זה גם ברור שלא הכול תלוי בנו, כי איך אנחנו קשורים לזה אם פתאום, חס וחלילה, כלי טייס יתרסק לנו על הבית? אומנם מדובר על מקרים מאוד נדירים, אך כבר היו דברים מעולם. לכן חשוב להבין שאומנם מצבים כאלה לא תלויים בכם ולא תוכלו למנוע אותם, אך כן תוכלו לעשות ביטוח שיגן עליכם. אל תגידו לעצמכם שלדירה הספציפית שלכם זה לא יקרה, כי אתם לא באמת יודעים. לעומת זאת, אם תעשו ביטוח מבנה כמה שיותר מהר, לפחות תוכלו לדעת שאם משהו יקרה, תוכלו לקבל פיצוי כספי. חשוב להבין שללא פיצוי כזה אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא קורת גג ובלי כסף, ואין ספק שזה לא משהו שאתם מאחלים לעצמכם, אז למה אתם מחכים?

למה חשוב להרחיב את הביטוח הבסיסי?

אם נבדוק מה כוללת פוליסת ביטוח מבנה בסיסית, אנחנו נראה שהיא מתייחסת ללא מעט מצבים, כמו למשל, נזקים שונים של מזג אוויר, פגעי ברקים ועוד. במקרים שבהם פתאום כלי רכב יתנגש בדירה או המבנה, הרי שהפוליסה תכסה וגם במצבים של פיצוץ או עשן בדירה. עם זאת, יש הרבה מאוד מקרים שכן עלולים לקרות אך פוליסה בסיסית של ביטוח מבנה לא מכסה אותם. לכן, אם תוכלו לעשות כמה שיותר מהר הרחבה ולהיות בטוחים שלא משנה מה קורה, כי בכל מקרה תקבלו סיוע, מובן שזה כדאי. ניתן לעשות הרחבות שונות ומגוונות, כמו למשל: להוסיף כיסוי במצבים של רעידת אדמה. ישראל יושבת על השבר הסורי אפריקני, וזה אומר שההסתברות לרעידת אדמה כן גבוהה. לכן, אם אתם כבר עושים ביטוח מבנה ויכולים להוסיף גם סעיף כזה, איפה כאן הדילמה בכלל? בנוסף, אי אפשר לדבר על ביטוח מבנה בלי להזכיר גם מקרים של פיצוץ בצנרת או מערכת הסקה שניזוקה וגורמת לנזקים כבדים במבנה. לכן חשוב לבדוק את כל האפשרויות ולהבטיח שאתם עושים ביטוח מבנה כמה שיותר נרחב.

האם ההבדל במחיר בין הביטוחים השונים יהיה גדול?

אפשר להבין אתכם אם זה מה שמטריד אתכם, כי הרי כולנו גם ככה משלמים הון עתק על ביטוחים שונים. קחו בחשבון שאומנם הרחבת ביטוח מבנה לתוספות שונות זה משהו שעלול לעלות לא מעט, אך זה משתלם. בנוסף, זה מאוד תלוי בשאלה באיזו חברת ביטוח אתם בוחרים, כי לכל חברה יש את התעריפים שלה, כך שיש מקום לבדוק, להשוות ולהבין כמה אתם עומדים לשלם על הביטוח החשוב הזה.

 

 

 

אחרי שנים שהם הצלחתם להתחמק מתפקיד ועד הבית ברור לכם שהשנה זה לא יעבוד יותר? אתם חייבים להתנדב למלא את התפקיד הזה ואתם קצת חוששים? בצדק. מדובר על תפקיד שכולל הרבה מעבר לגביית תשלומים או הזמנת אנשי מקצוע כשיש תקלות כלשהן. בפועל, וחשוב מאוד שתבינו זאת, כל מי שממלא את תפקיד ועד הבית עלול להיות חשוף לתביעות של אלפי שקלים ואפילו יותר. התביעות יכולות להיות בגלל תאונות פיזיות של אנשים בבניינים, אך הן גם עלולות להיות הרבה יותר מורכבות מזה. לכן, אם אתם רוצים להתנדב לתפקיד ועד הבית אבל לישון בשקט, ברור מדוע אתם חייבים לעשות ביטוח ועד בית. אם חששתם לרגע שאתם תצטרכו לשלם על הביטוח הזה לבד, כדאי שתדעו שזה לא מדויק, שכן לרוב כל בעלי הדירות בבניין משלמים ביחד עבור פוליסת ביטוח כזו.

אל תשכחו לבדוק מה כולל הביטוח

אם אתם חושבים לעשות עוד היום ביטוח ועד בית חשוב שתבינו גם מה הוא כולל. למשל, אם בתור ועד הבית אתם מתכוונים לקחת החלטה לגבי שיפוץ שצריך לעשות בבניין ונדחה כבר שנים, אתם חייבים להבין את ההשלכות של העניין הזה. אומנם ברוב המקרים הכול יסתיים בצורה נהדרת וכל השכנים יצאו מרוצים, אך לא תמיד זה כך. למעשה, תמיד עלול להיות לפחות שכן אחד שלא יהיה מרוצה ושגם יטען שבגללכם ובגלל השיפוץ שעשיתם בבניין, ערך הדירה שלו ירד. הבעיה היא שאם הוא צודק ואם הוא יוכל להוכיח את זה בבית משפט, אתם תשלמו על כך מכיסכם, והרבה מאוד. לעומת זאת, אם תעשו ביטוח ועד בית שכולל גם מצבים כאלה, תוכלו להיות רגועים ולדעת שהביטוח יכסה כל מצב שבו תובעים אתכם אישית. זה לא משנה אם מה שטוען השכן הוא שבגלל השיפוץ נפגע הנוף בדירה שלו או כל דבר אחר. מה שבטוח זה שעם ביטוח ועד בית מקיף, אתם לא באמת צריכים להיות מוטרדים מהעניין.

כמה בסופו של דבר תשלמו על הביטוח?

בבואכם לעשות ביטוח ועד בית חשוב מאוד שתבדקו כמה אתם עומדים לשלם, ולא רק על מה. אומנם זה נכון שכל השכנים ישלמו ביחד על הביטוח, אבל זה עדיין לא אומר שתהיו מוכנים לשלם כל סכום שדורשים מכם. לכן, אם יש לכם אפשרות לבדוק כמה זה באמת יעלה, מה טוב. לכל חברת ביטוח שאצלה תוכלו לעשות ביטוחים כאלה יש מחירים אחרים לגמרי. לכן חשוב שתבדקו מה מציעים לכם, כי למרות שלא כדאי לוותר על ביטוח ועד בית, זו גם לא חובה לבחור את הביטוח הכי יקר שקיים. אתם תראו שעל ידי השוואת מחירים תוכלו למצוא חברות ביטוח שגובות מחירים סבירים ולא מאוד גבוהים, אז למה לחשוב פעמיים?

 

רובנו מכירים את החיים בבניינים משותפים, שכן בישראל זו האופציה העיקרית למגורים. חשוב להבין שמבחינת ההגדרה, גם בניין שיש בו שלוש דירות וגם בניין שיש בו יותר מעשר קומות הוא בניין משותף. יש מספר מאפיינים לבניינים משותפים, כמו למשל, העובדה שיש בכל בניין כזה וועד והעובדה שיש בבניינים כאלה שטחים משותפים. השטחים המשותפים יכולים להיות הלובי, חדר המדרגות, המעליות וכדומה. שאלת השאלה הטבעית: מי באמת אחראי אם קורה משהו לאותם שטחים משותפים? מי יוכל לשאת בעול התיקונים אם הייתה תאונה חמורה וחלק מהבניין נהרס? או, לחילופין, אם הבניין כולו קרס? חשוב להבין שבלי ביטוח בניין משותף זה פשוט לא יעבוד. לרוב האנשים יהיה מאוד קשה לגייס את ההון לתיקונים או שיפוצים בבניין משותף אם משהו קורה. לכן ברור מדוע יש חשיבות אדירה לעשות ביטוח בניין משותף, ויפה שעה אחת קודם.

מה עוד כולל ביטוח של בניין משותף ומה חשוב לבדוק?

כשמדברים על ביטוח בניין משותף חשוב מאוד לברר לא רק את נושא התיקונים של הבניין עצמו, אלא גם עוד כמה סעיפים. למשל, האם עצרתם פעם לחשוב שאם קורה משהו לאחד מהעובדים שמגיעים לעבוד בבניין והם עוברים תאונה, בעלי הדירות בבניין הם האחראים לכך? זה יכול להיות הגנן שמגיע ועובר תאונה כלשהו אך זה גם יכול להיות המנקה ששובר רגל בגלל בעיית תחזוקה במדרגות. לא חסרות דוגמאות למצבים כאלה, ולכן, כאשר אתם עושים ביטוח בניין משותף, חשוב מאוד לברר שהוא כולל גם מצבים כאלה. מעבר לכך, יש לעשות ביטוח בניין משותף שכולל גם תאונות לצד ג'. צד ג' יכול להיות כל אדם שנכנס לבניין שלכם לא באופן קבוע. למשל: אורחים, שליחים או כל מיני נותני שירותים מזדמנים אחרים. מדובר על סעיף מאוד חשוב בביטוח, שכן ללא סעיף כזה השכנים עצמם יצטרכו לשלם אם תהיה תאונה כלשהו ויחליטו לתבוע את הבניין.

האם כל חברת ביטוח תיתן לכם את הכי טוב שיש?

לצערנו, הניסיון מלמד שהתשובה היא לא. לכן, רגע לפני שאתם בוחרים איפה לעשות ביטוח בניין משותף רק בהתאם למחירים, חשוב לבדוק עוד כמה דברים. למשל, האם חברת הביטוח שאליה אתם עומדים לפנות מגיעה עם ניסיון? והאם זו חברה שאתם מוצאים לגביה לא מעט חוות דעת חיוביות? האם זו חברה שיכולה לסייע לכם בעת צרה? או שאולי זו חברה שדווקא תנסה להקטין עד כמה שרק אפשר את הכיסוי שהיא תסכים לתת לכם? אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו במצב שבו הוא חייב את עזרת חברת הביטוח, אך כבר היו דברים מעולם. לכן חשוב מאוד שתעשו ביטוח בניין משותף במקום שאתם באמת יכולים לסמוך עליו, כי רק כך תוכלו להיות רגועים.

 

החשיבות של ביטוח מבנה משותף עבור דיירים בבניין היא עצומה.  כמות המקרים שיכולים לקרות ואכן מתרחשים כל שנה בישראל היא לא מבוטלת. לרוב הבניינים יש ביטוח מבנה משותף ולכן כמעט ולא נשמע את הסיפורים הכואבים, אולם ישנם לא מעט בניינים שעקב מגוון סיבות אין להם ביטוח כזה, אם זה בגלל היעדר ועד בית ואם זה בגלל חוסר מודעות.
חשוב מאוד לדעת שבניין ללא ביטוח מבנה משותף זה כמו לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה. כל עוד הכל בסדר ולא עושים תאונה (או נעצרים ע"י שוטר) לא מרגישים את זה אבל אם חלילה קורה משהו אנחנו מוצאים עצמנו בבעיה גדולה. ומה יכול לקרות שמצריך ביטוח כזה?

 

בית משותף ללא ביטוח מבנה משותף הוא פצצה מתקתקתהחשיבות של ביטוח מבנה משותף עבור כל דייר

על פי החוק במדינת ישראל וגם על פי ההגיון הפשוט, האחריות על כל המתרחש בבניין היא משותפת לכל הדיירים וכולם ידרשו לחלוק בכל סוג הוצאה הקשורה לבניין. הוצאות כאלו יכולות להיות דברים טריוויאלים שכולנו יכולים לחשוב עליהם כמו קלקול של המעליות, נזק לשערים החשמליים בבניין כתוצאה מרכב שהתנגש בהם בטעות, שריפה שפורצת באזור הלובי, נזילת מים לדירות העלויות עקב איטום לא תקין של הגג , פיצוץ צנרת הדורש גם עבודות בינוי לתיקונו ועוד.

הוצאה אחרת שמעטים מודעים אליה היא האחריות המשפטית שיש לדיירי בניין משותף כלפי כל המתרחש בבניין שלהם. למה הכוונה?  נניח ואחד הדיירים, אורח המבקר בבניין או נותן שירות לבניין שיכול להיות טכנאי או איש ניקיון נפגע במהלך שהותו בבניין באזורים המשותפים, כלומר לא בתוך הדירות עצמן וטוען שהפגיעה אירעה בגלל רשלנות בטיחותית של הבניין. במקרה כזה הוא תובע את הבניין מה שגורר הוצאות משפטיות וסכום כסף לפיצויים.

ההוצאות בהעדר ביטוח יתחלקו בין הדיירים. מקרים כאלו מתרחשים מדי פעם בבניינים. ובהיעדר ביטוח מבנה משותף זה יכול להיות אסון כלכלי עבור הדיירים.  ההוצאה עבור תיקונים גדולים או תביעות משפטיות עלולה להגיע לסכומים גדולים מאוד ובדיוק לכך נועד הביטוח שעלותו דרך אגב היא זניחה מאוד לכל דייר.

 

מקרים לדוגמא אותם מכסה ביטוח מבנה משותף

קחו לדוגמא מנקה בבניין שמבקש מוועד הבית סולם על מנת לנקות באזורים גבוהים אך עקב הסולם שאינו תקין מוביל לנפילה ממנו ופציעה חמורה. במקרה כזה עובדים יכולים לתבוע גם את הביטוח הלאומי על תאונת עבודה וגם תביעה אישית כנגד הבניין בגין רשלנות שהובילה לפציעה. תביעות מסוג זה כרוכות בהוצאות משפט יקרות ועלולות להוביל גם לסכומי פיצוי גבוהים מאוד.

מקרה מסוג אחר הוא במקרה של פיצוץ בצנרת הבניין המוביל להצפת מים החודרת לפירי המעליות וגורמת להם נזק בלתי הפיך. תיקון מעליות כזה יכול להגיע למאות אלפי ש"ח. ועוד לא דיברנו על עלות תיקון האינסטלציה אשר עלולה לגרור גם עבודות בינוי של הרמת מרצפות וכדומה. וכל זאת בנוסף לאירועים אחרים עליםה אין לנו כלל שליטה כמו נזקי סופות, שריפות, רעידת אדמה שמבטיחים לנו כבר שנים שצריכה להתרחש בישראל ומתי שהוא היא אכן תקרה ועוד.

 

סוגי הכיסויים הנדרשים לביטוח

חשוב להבין כי האחריות לביטוח מבנה משותף היא על כל אחד מהדיירים. ביום פקודה לא נוכל לגלגל את האחריות לוועד הבית שלא דאג לביטוח. אם הוועד לא רכש ביטוח כזה מחוסר מודעות עלינו ליידע אותו בדחיפות. או בהיעדר ועד בית לבניין עלינו כדיירים לקחת את הנושא על עצמנו ולארגן איסוף כסף מדיירי הבניין על מנת לרכוש בעצמנו את הביטוח למען השקט הנפשי שלנו ולא כטובה לאף אחד אחר.

ביטוח מבנה משותף חייב לכלול 3 סעיפים עיקריים ועד הרחבה ביטוחית הנוגעת לראש הוועד עמו במידה ויש כזה לבניין. סוגי הכיסויים הם:

 • ביטוח מבנה ורכוש – מכסה כל נזק לרכוש המשותף, למתקני הבניין ולאזורים המשותפים בו. זה כולל צנרת מים, מעליות, מערכות כיבוי אש, שערים חשמליים, שריפות, הצפות, רעידות אדמה וכו' וכולל גם מעשי ונדליזם וגניבות.
 • ביטוח צד ג' – מכסה מפני נזק שנגרם לאדם באזורים המשותפים בבניין כתוצאה מרשלנות של הבניין. זה יכול להיות מרצפת בולטת שהובילה לנפילה, אריח שהתנתק מהקיר, נפל ופגע באדם, כבל חשמל גלוי שהוביל להתחשמלות, אדם שנתקע במעלית ונגרם לו נזק בריאותי ויכול להוכיח שהמעלית לא תוחזקה בזמן ועוד. הביטוח יכסה הוצאות משפט ופיצוי כספי.
 • ביטוח חבות מעביד – זהה בכיסוי לביטוח צד ג' אבל נוגע לעובדים ונותני שירות בבניין.
 • ביטוח ראש ועד – הרחבה ביטוחית הנדרשת רק אם לבניין יש ראש ועד.  ראש הוועד מתפקידו כאחראי על הבניין חשוף גם תביעות אישיות שיכולות להיות מוגשות נגדו הן על ידי עובדים או אורחים והם על ידי דיירי הבניין שטוענים לנזק לדירתם עקב התנהלות לא תקינה של הוועד.  יש לזכור שתפקיד ראש הוועד נעשה בהתנדבות וכרוך בכאב ראש רציני. אף ראש ועד שוי לא אמור לקחת על עצמו את התפקיד ללא הרחבה ביטוחית זו

שוק הדירות להשקעה פורח בישראל בשנה האחרונה למרות כל מאמצי הממשלות השונות לצנן אותו.

רבות מההשקעות הן בדירות קטנות באזורי הפריפריה ומיועדות להשכרה. ברבים מהבניינים אין כלל ועד בית או נשיאה משותפת בהוצאות לתחזוקת הבניין וכאן טמונה מלכודת גדולה למשקיעים אשר עשוייה לחבל להם ברווחיות ההשקעה כולה.

 

ההפתעות כלכליות במבנה משותף

נכון זה לא קורה כל יום, אבל גם את הרכב שלנו לא גונבים פעם בחודש ואנחנו עדיין מבטחים אותו בביטוח מקיף. לכל דבר יש את ההסתברות שלו ואנחנו אף פעם לא יכולים לדעת מאיזה צד של הסטטיסטיקה נהיה.
מצד שני אנחנו תמיד נעשה חישובים של עלות תועלת אל וסיכוי מול סיכון. במקרה של בתים משותפים, יש סיכון גדול מאוד אל מול עלות זניחה. הבעיה היא לא בעלות של הביטוח אלא בחוסר מודעות אליו.

 

בשנים האחרונות זה נעשה לטרנד, משקיעים רוכשים דירות באזורי הפריפריה ומשכירים אותן. אלו בד"כ דירות זולות יחסית ובבניינים ישנים שלרבים מהם אין כלל ועד בית מתפקד.  הבעיה צצה כאשר ישנה הוצאה כספית גדולה שנוחתת על הבניין ומתוקף החוק מתחלקת לתשלום בין כל הדיירים. זאת יכולה להיות עבודת תחזוקה בלתי נמנעת כתוצאה מצנרת שמתפוצצת וגורמת להצפה. אם יש מעליות בבניין הן יכולות גם להינזק מכך ואז הנזק גדול שבעתיים. זו יכולה להיות שריפה שפורצת בין אם זה כתוצאה מפגעי טבע ובין אם מקצר חשמלי בבניין עצמו.

 

וזו יכולה להיות תביעה משפטית של אורח, דייר או נותן שירות שהגיעו לבניין ונפגעו בו כתוצאה מרשלנות. במקרה כזה הם יכולים לתבוע את הבניין בגין הנזק שנגרם להם וכל ההוצאות המשפטיות וסכומי הפיצוי מתחלקים אוטומטית בין הדיירים ובעלי הדירות. אלו יכולים להיות גם סכומי עתק ומשקיעים חייבים להיות מודעים לכך ולגלות מעורבות במתרחש בבניין מתוך דאגה להיות מכוסים מפני מצבים אלו.

 

 

 

ביטוח מבנה משותף הוא באחריות כל הדיירים

זה יכול להיות הדבר האחרון אשר משקיע יחשוב עליו ברכישת דירה בבניין וגם לא משהו שירצה בכלל להתעסק איתו. ומה קורה אם אכן אין ועד בית ואין ביטוח מבנה משותף? במקרה כזה לא ניתן להקטין ראש. האחריות לביטוח כזה היא על כל אחד מהדיירים ואם כולם חוץ ממני לא מגלים בכך עניין, עליי לדאוג לזה בעצמי בשבילי קודם כל וגם בשביל כולם. הרי אם יקרה אירוע כלכלי כבד משקל לא יהיה את מי להאשים יותר.  לכן משקיעים חייבים לבצע את הבדיקה הזו ולדאוג אפילו בעצמם לגייס את הכסף מהדיירים השונים ולרכוש את הביטוח עבור הבניין.  לא מדובר בסכום גדול, ביטוח מבנה משותף כאשר הוא מתחלק בין הדיירים מגיע לכמה עשרות שקלים בשנה לכל דייר בבניינים של עשר דירות ומעלה.

 

מפני מה מכסה אותנו ביטוח מבנה משותף ואלו סוגי כיסויים עלינו לדאוג שיהיו בו?

הביטוח חייב לכלול 3 או 4 סוגי כיסויים עיקריים וניתן עליהם להוסיף הרחבות שונות בהתאם לאופי הבניין וצורכי הדיירים בו.  שלושת הכיסויים הראשונים ברשימה שלהלן הם חובה והכיסוי הרביעי הוא מעין הרחבה לשלושה הראשונים ונועד לכסות את ראש הוועד עצמו מפני תביעות אישיות במידה ויש בכלל ראש ועד לבניין.

הכיסויים הם:

 1. ביטוח מבנה ורכוש – מכסה מפני כל נזק שיכול להיגרם לאזורים המשותפים בבניין, למבנה, לרכוש המשותף ולמתקני הבניין כגון מעליות, מערכות כיבוי אש, שערים חשמליים, ריהוט, חדרי אשפה, מערכת אינטרקום. הביטוח יכסה גם מפני נזקי צנרת, שריפה, רעידות אדמה או כל פגע טבע אחר.
 2. ביטוח צד ג' – מכסה מפני תביעות נזיקין של דיירים או אורחים בבניין אשר נפגעו בו כתוצאה מרשלנות בטיחותית שהייתה בבניין שהובילה ישירות לפגיעה. זו יכולה להיות מרצפת בולטת שגרמה לנפילה, כבל חשמל חשוף, אריח שהתנתק ממקומו ונפל וכדומה. הביטוח יכסה הן את הוצאות המשפט והן את סכום הפיצוי הכספי.
 3. ביטוח חבות מעביד – כמו סעף 2 רק שהוא מכסה עובדים או נותני שירות בבניין בין אם קבועים או מזדמנים. זה יכול להיות איש ניקיון או עובד חברת חשמל אשר יכולים לתבוע במקביל גם את הביטוח הלאומי על תאונת עבודה וגם את הבניין על רשלנות. זה יכול להתרחש כתוצאה מסולם לא תקין שהשאלתם להם או כל סיבה אחרת כמפורט בסעיף הקודם. גם כאן הביטוח מכסה את ההוצאות המשפטיות וסכום הפיצוי. חשוב לדעת שסכומי פיצוי של תביעות מסוג זה יכולות להגיע גם לסכומי עתק שיכולים למוטט כלכלית את דיירי הבניין.
 4. ביטוח ראש ועד – זוהי למעשה הרחבה ביטוחית לראש הוועד עצמו שכן בהיותו נציג הבניין הוא חשוף לתביעות אישיות של צד ג ' וחבות מעביד במקביל או בנוסף לתביעת הבניין עצמו או לתביעות מצד הדיירים בגין נזק שנגרם לדירתם כתוצאה בעבודה שבוצעה בבניין.  ביטוח זה הוא הכרח כאשר יש ראש ועד לבניין שכן אף אדם שפוי לא ירצה לקחת על עצמו אחריות כזו ועוד בהתנדבות מבלי להיות מכוסה בביטוח מתאים

 

 

רוב תושבי ישראל מתגוררים בבתים משותפים, מגמה שאף הולכת ומתגברת בשנים האחרונות בשל היעדר שטחי בניה מספיקים וכל שנה מגיעות לידי האגודה לתרבות הדיור מאות בקשות הנוגעות לסיוע בשל מצוקה כלכלית אליה נקלע בניין בגין חלוקת הוצאות משותפת בין הדיירים.חלקן בגין נזקים למבנה או למתקניו וחלקן בגין תביעות משפטיות שהוגשו כנגד הבניין, המשותף לכולן היא העובדה שישנם דיירים שלא מעוניינים או לא יכולים לשאת בהוצאות, דבר התוקע את התנהלות הבניין כולו ומוביל לאווירה עוינת וקשה בבניין.

כל זה היה נחסך במידה ולבנין היה "ביטוח חובה לדיירים" שהוא ביטוח בניין משותף אשר עלותו זניחה יחסית ומסתכמת בכמה עשרות שקלים לכל דייר לשנה אבל הבעיה היא שישנם בניינים רבים אשר כלל אינם מנוהלים על ידי ראש ועד שדואג לכך ואחרים שפשוט אינם מודעים לסוג ביטוח זה וחשיבותו. התופעה מאוד רווחת בבניינים ישנים בני מספר דיירים מועט המאוכלס על ידי אוכלוסיות ממעמד סוציו אקונומי נמוך יחסית או שבעלות הדירות היא בידי משקיעים שאינם מתגוררים בו.

כמו כן ניתן למצוא בניינים חדשים שרק אוכלסו על ידי דיירים חדשים וראש הוועד הנבחר עושה את תפקידו לראשונה וכלל אינו מודע לצורך זה. התוצאה האפשרית היא עלות כספית גבוהה מאוד אשר מתחלקת כחוק בין הדיירים אם זה כתוצאה מנזקי טבע, נזקים אקראיים כמו פיצוץ צנרת או שריפה או תביעה משפטית לכיסוי נזק שנגרם לאורח או נותן שירות בבניין.

כלל הדיירים נושאים באחריות משותפתביטוח חובה לדיירים

כאשר מתרחשת הוצאה כלכלית מכל סיבה שהיא, האחריות היא של כלל הדיירים והיא מקובעת בחוק. לא ניתן לחמוק ממנה או לגלגל אותה הלאה. הוצאות יכולות להיות כל נזק אשר נגרם לאשורים המשותפים בבניין אשר נמצאים מחוץ לדירות עצמן או לרכוש הבניין ומתקניו השונים ממעליות דרך שערים חשמליים ועד מתקני כיבוי אש.

הוצאה כספית משמעותית נוספת היא במקרה שדייר, אורח או נותן שירות בין אם זה טכנאי בזק או איש ניקיון נפגעים בבניין ותובעים אותו בגין רשלנות שהובילה לנזק. תביעות מסוג זה מתגלגלות אל הדיירים עצמם ומתחלקות ביניהם. תביעות מסוג זה יכולות להגיע גם למיליוני שקלים.

בניינים ללא ביטוח בניין משותף מפקירים עצמם לידי המזל

שאננות או עצימת עיניים אינה עובדת במקרים מסוג זה אשר מתרחשים בישראל כל שנה. לרוב אנו לא נשמע עליהם כלל פשוט מפני שלבניין יש ביטוח אשר נושא בעלויות ומחזיר את הבניין לתפקוד במהרה.אך בניינים אשר חוסכים בעלות הביטוח או אינם מודעים להכרחיות שבו פשוט מפקירים עצמם לידי המזל ובמידה וקורה אירוע מסוג זה הבניין והדיירים בו עלולים להיקלע למצוקה קשה.

 

מקרים מסוימים עלולים להביא לקריסת התפקוד של הבניין

כאשר נגרם נזק לבניין כגון פיצוץ צנרת שהוביל גם להצפה בפיר המעליות ולנזק ממשי להן, התיקון יכול להגיע בקלות למאות אלפי שקלים אשר אמורים להתחלק בין הדיירים. במקרה שאין ביטוח בניין משותף עלול להיווצר מצב לפיו לחלק מהדיירים פשוט אין את האפשרות לשלם את חלקם מה שעלול לגרום לשיתוק של הבניין ואף לאווירה עוינת בין הדיירים בו.

מצבים כאלו יכולים להתרחש בגלל קצר חשמלי שהוביל לשריפה, סערה שגרמה לנזקים כבדים ועוד.  סוג אחר של אחריות משותפת הוא במקרה ומוגשת כנגד הבניין תביעה משפטית כנגד רשלנות בטיחותית שהובילה לפגיעה בגוף. במקרים כאלו הבניין נתבע ועליו לשאת הן בהוצאות משפטיות והן לשלם פיצויים אשר עלולים להיות בסכומי עתק. גם במקרים כאלו אם אין ביטוח בניין משותף הדבר מוביל לשיתוק כללי של הבניין ויכול להוביל גם לקריסה כלכלית של חלק מדייריו.

 

סוגי הכיסוי הנדרשים בביטוח בניין משותף

ביטוח בניין משותף חייב לכלול ארבה סוגי כיסויים הכרחיים אשר אליהם אנו צריכים להתייחס ממש כאל ביטוח חובה לרכב. אסור לבניין לעבור יום אחד ללא ביטוחים אלו שכן מרפי אינו מתחשב במיוחד במצבים מסוג זה.

ביטוח מבנה משותף קיים על מנת לכסות אותנו הדיירים בבניין כנגד כל אירוע הקשור לנכסים המשותפים של הבניין ועשוי לגרור עמו הוצאה כספית.  אירוע יכול להיות נזק לרכוש המשותף או פיצוי לכל מאן דהו שנפגעים בבניין שלנו ויש קשר בין הפגיעה לבין רשלנות שהיתה קיימת בבניין.

אירועים כאלו מתרחשים כל שנה בבניינים רבים. זה יכול להיות קצר חשמלי שהוביל לשריפה או צינור מים שהתפוצץ וגרם להצפה הגוררת עימה גם נזק למעליות או "סתם" תיקון רגיל אשר בעקבותיו צריך להרים חצי מריצוף השיש בלובי כדי לבצע את התיקון. זה גם יכול להגיע מכיוונים פחות אקראיים כמו ונדליזם או גניבה של רכוש מהלובי וזה יכול להיות כסף גדול או כסף קטן אבל בכל מקרה אף דייר לא שש להוציא את זה מכיסו ובמיוחד שעלותו של ביטוח כזה פר דייר היא זניחה ביחס לשקט הנפשי שהוא מעניק.

 

הסוג השני של האירועים הוא מפחיד יותר. הרי רעידות אדמה או שריפות גדולות הן לא דבר שבשגרה למרות שאנחנו לא רוצים לשחק עם הסטטיסטיקה וגם פיצוץ צנרת בבניין חדש לגמרי זה לא אירוע צפוי אבל פציעות של מבקרים בבניין או אנשי מקצוע שנותנים בו שירות, זה דבר בלתי צפוי בעליל ויכול להתרחש במקרה כבר מחר בבוקר.  תביעות כנגד הבניין כנגד רשלנות שהובילה לפציעה הן לא דבר נדיר כל כך. רשלנות משמעותה, מרצפת קצת בולטת שגרמה לנפילתו של קשיש ופציעתו או אריח שיש שלא הורכב כיאות ונפל ממקומו ופגע חלילה באדם שהיה במקרה באזור הנפילה או אף עבודת חשמל שלא בוצעה כראוי והותירה קצה כבל חשוף שגרם להתחשמלות איש מקצוע שהגיע לבצע תיקון מאוחר יותר בארון החשמל.

בכל המקרים האלו הנפגעים יתבעו את הבניין עצמו והאחריות הן לפיצוי הכספי שעשוי להיפסק להם והן לכיסוי ההוצאות המשפטיות היא כולה על דיירי הבניין. כאשר יש ביטוח מבנה משותף הוא מכסה גם את עלויות ההגנה המשפטית וגם את סכום הפיצוי שנפסק לתובעים.

ביטוח מבנה משותף

 

לכן כלל לא מתעסקים בהאם עושים כזה ביטוח או לא. ביטוח מבנה משותף הוא חד משמעית מאסט לכל בניין. כל ראש ועד מנוסה יודע זאת היטב ואין צורך לשכנע אותו בכך, אולם לעיתים דיירים נכנסים לבניין חדש ובוחרים ראש ועד שעושה את תפקידו לראשונה בהתלהבות אמנם אך הוא אינו בקיא בצרכים המיוחדים שיש לבניין וביניהם ביטוח כזה. לכן אתם כדיירים חייבים לבדוק ולוודא וליידע במקרה הצורך בדבר נחיצותו של ביטוח מבנה משותף ואף לעקוב ולוודא שאכן בוצע.

 

ביטוח ועד בית וביטוח בית משותף וההבדל ביניהם

איזה סוג ביטוח חייב כל בית משותף לרכוש לעצמו, ומה הוא כולל מבחינת כיסויים ביטוחיים?

בניין משותף מתוקף היותו התאגדות דיירים במבנה מאוחד, אחראים יחד לתחזוקת אזורים משותפים וגם כיישות משפטית מול תביעות מצד גורמים אשר טוענים לנזק הן מצד הבניין עצמו והן בגלל התנהלות של ראש הוועד.  אז מה ההבדל בין ביטוח ועד בית לבין ביטוח בית משותף ומה מכסה כל אחד מהם?

 

ביטוח ועד בית

ביטוח ועד בית הוא למעשה כיסוי שהוא הרחבה לביטוח רחב יותר הנקרא ביטוח בית משותף, הוא אינו נרכש בנפרד  ותפקידו הוא להגן על ראש הוועד מפני תביעות אישיות שיכולות להיות מוגשות נגדו בטענה לרשלנות בביצוע תפקידו אשר גררה הוצאות כספיות מצד הדיירים או הובילה לפציעה של מבקר או איש מקצוע בבניין.

על סוגי הכיסויים הכלולים בביטוח זה נסביר בביטוח בית משותף שמכסה בדיוק את אותם נושאים אך מייצג את הבניין עצמו כאגודת דיירים הנושאים יחד באחריות משותפת.

 

ביטוח בית משותף והכיסויים שהוא כולל

ביטוח בית משותף קיים על מנת להעניק כיסוי ביטוחי למספר מקרים בהם יכולה להיגרם הוצאה כספית גדולה לבניין אשר תתחלק בין הדיירים.

סוגי הכיסויים הם:

ביטוח מבנה ורכוש – מכסה מפני כל סוג נזק שיכול להתרחש באזורים המשותפים בבניין, המתקנים שלו וכל רכוש משותף בבניין.  הביטוח מכסה מפני פגעי טבע כגון שריפות, רעידות אדמה, סופות וגם מפני נזקים פנימיים ואקראיים כגון פיצוץ צנרת, קצר חשמלי שגורם לשריפה, גניבות, ונדליזם וכדומה.

ביטוח צד ג' – מגן מפני תביעות נזיקין אשר יכולות להיות מוגשות מטעם דיירים או אורחים בבניין אשר נפגעים באזור המשותף כתוצאה מרשלנות הקשורה בבניין.

ביטוח חבות מעביד –  בדומה לביטוח צד ג' אך כנגד תביעות הקשורות לנותני שירות ואנשי מקצוע

ביטוח ועד בית – כאמור זוהי הרחבה המגנה על ראש הוועד עצמו מפני תביעות אישיות בנושאים המצויינים.

 

אין להקל כלל בחשיבות ביטוח ועד בית וביטוח בית משותף. עלויות תיקון נזקים בבניין כתוצאה מפגעי טבע או פיצוץ צנרת אשר גם גורם נזק למעליות יכולות להגיע לסכומי עתק ובהיעדר ביטוח כזה הסכומים האלו פשוט יתחלקו בין הדיירים ויגרמו נזק כלכלי כבד.

כמו כן תביעות פיצויים, אלו עלולות במקרי קיצון גם להגיע למיליוני שקלים ולמוטט כלכלית את דיירי הבניין.

מצבים כאלו הם אמנם נדירים אך אתם לא יכולים לדעת אם הסטטיסטיקה החליטה לבחור בכם כמקרה מייצג.

מה עוד שביטוח בית משותף הכולל בתוכו גם את ביטוח ועד בית עולה בסה"כ כמה עשרות שקלים לשנה לדייר וזה לגמרי לא משהו שצריך בכלל לשקול לעומת השקט הנפשי שזה קונה לדיירים.

בשביל מה צריך ביטוח בניין משותף?

נתחיל מהסוף ונגלוש להסבר מפורט בהמשך.

כל בניין ודגש כפול על כל בניין, חייב שיהיה לו ביטוח בניין משותף. ממש כך וללא שום פשרה בנושא. אבוי לדיירי בניין שאין להם ביטוח כזה וקורה אירוע המחייב את השתתפות כל הדיירים בכיסוי ההוצאה שלו.

מה יכול לקרות ומה מכסה ביטוח בניין משותף?  עכשיו נפרט בהרחבה.

 

אלו מקרים מכסה ביטוח בניין משותף?

ביטוח בניין משותף נועד להגן על דיירי המבנה מפני כל אירוע בו תידרש הוצאה כספית הנוגעת לכלל הדיירים ומתחלקת ביניהם. אירועים כאלו מתחלקים קטגורית לשני מצבים והם: נזק למבנה או למתקניו והרכוש המשותף בו. פגיעה פיזית של אדם בין אם הוא עובד בבניין או אורח או אף אחד הדיירים עצמם המתרחשת באזורים המשותפים של הבניין.

תיקון נזק באזורים המשותפים בין אם זה כתוצאה מהצפה, שריפה, רעידת אדמה וכדו' יכול להגיע לסכומי כסף גדולים מאוד.

פגיעה של אורח, דייר או עובד בבניין הנגרמת כתוצאה מרשלנות של הבניין תוביל לתביעת נזיקין שגם היא עשויה להסתכם בסכומי כסף גדולים מאוד.
ומקרים מסוג זה מתרחשים בבניינים בישראל כל הזמן.  ברוב המבנים קיים ביטוח כזה ולכן אנחנו לא נשמע עליהם. אבל בבניינים שאין להם ביטוח מבנה משותף, אירוע כזה יכניס את הדיירים לברוך כלכלי ולא פחות חמור מכך עלול לגרום לאי תפקוד של הבניין כתוצאה ממחסור כספי לתיקון הנזק.

 

אלו כיסויים ביטוחיים חייבים להיכלל בביטוח בניין משותף?

ביטוח בניין משותף חובה שיכללו בו שלושה סוגי כיסויים הכרחיים ועוד הרחבה נוספת הבאה להגן על ראש הועד עצמו ולהעניק לו שקט נפשי בביצוע תפקידו.

הכיסויים הנדרשים בביטוח בניין משותף הם:

 • ביטוח מבנה ורכוש משותף: מכסה כל פגיעה במבנה כתוצאה מכל סוג נזק, בין אם זה מפגעי טבע או נזק פנימי כגון קצר חשמלי שהוביל לשריפה או פיצוץ בצנרת שגרם להצפה ונזק למעליות וכדו' ואף נזקים של גניבה או ונדליזם בבניין.
 • ביטוח צד ג' מכסה אתכם כנגד כל תביעה משפטית שמוגשת כנגד הבניין במקרה ואורח או דייר נפגעו בבניין כתוצאה מרשלנות. לדוגמא כבל חשמל שנשאר חשוף כתוצאה מעבודה רשלנית וגורם התחשמלות או אריח שהונח בצורה לא תקינה ונופל וכדומה.
 • ביטוח חבות מעביד – בדומה לצד ג' אבל מכסה אתכם במקרים שבהם נותני שירות בבניין נפגעים בו כתוצאה מרשלנות.
 • ביטוח ועד הבית – זוהי הרחבה המבאה לכסות את ראש הוועד עצמו מפני תביעה אישית שיכולה להיות מוגשת נגדו בגין כל אחד מהמקרים אותם ציינו קודם.

 

כמה עולה ביטוח בניין משותף לכל דייר?

ביטוח בניין משותף עולה החל מכ60 ש"ח לשנה לכל דייר במידה ומדובר בבניין בן 10 דירות ומעלה ומשולם מכספי קופת הוועד.

לבניינים קטנים יותר יש לקבל הצעת מחיר ספציפית

הכל על ביטוח בית משותף, למה הוא חיוני ומה הוא כולל 

ביטוח בית משותף הוא אולי אחד הביטוחים החשובים ביותר למי שגר בבית משותף.  וזה מפתיע היות ורבים מאוד ירימו גבה אם ישאלו אותם אם הם מכירים את הביטוח הזה או שהם יודעים כלל למה הוא נועד ומה הוא מכסה.  חלק גדול ישיבו שבשביל זה יש ראש ועד וזה לא מעניינים לדאוג לדברים כאלו.  תשובה זו למעשה לא תפטור אותם ביום פקודה במידה והם יגלו שלבניין שלהם לא היה ביטוח בית משותף כי גם ראש הוועד שלהם לא גילה עניים רב בנושא, בדיוק כמוהם.

 

למה ביטוח בית משותף הוא חיוני והכרחי לכל בית משותף באשר הוא?

לבית משותף יש הן אחריות משפטית על כל המתרחש באזורי המחיה המשותפים שלו שזה אומר אחריות של כל הדיירים יחד ובנוסף לכך ישנם מקרים בהם מתרחש נזק גדול הקשור למבנה או למתקנים בו הגורר הוצאה כספית גדולה מאוד אשר תתחלק מן הסתם בין כל הדיירים. בניין שנתפס עם המכנסיים למטה, כלומר שאין לו ביטוח כזה ונדרש פתאום לתיקון של המעליות כי הייתה הצפת מים שחדרה לפיר המעליות והציפה אותו, עלול למצוא עצמו עומד מול שוקת שבורה. תיקון מעליות יכול להגיע גם לסכומים אסטרונומיים.

 

יכולים לתבוע אתכם בגין רשלנות

מקרים אחרים למענם מתגייס ביטוח זה הם תביעות משפטיות שיכולות להיות מוגשות כנגד הבניין אם וכאשר אורח או עובד בבניין נפגעים באזורים המשותפים, כלומר מחוץ לדירות וטוענים כי הפציעה שלהם התרחשה בגין רשלנות בטיחותית שהייתה קיימת בבניין. תארו לכם טכנאי בזק שמגיע לבניין בדיוק בזמן בו צוות הניקיון מבריק את הלובי ושוטף את הרצפה ומחליק על הרצפה הרטובה ונפגע בגבו בצורה קשה. הוא יכול לתבוע את הבניין על כך שלא היה מוצב שלט כנדרש בחוק המצביע על כך שהרצפה רטובה ויש סכנת החלקה.

תביעות מסוג זה יכולות גם הן להגיע לסכומי כסף גדולים מאוד הן בשל סכום הפיצוי הכספי והן בגלל ההוצאות המשפטיות עצמן. עלות זו, בהיעדר ביטוח, תתחלק בין כל הדיירים בבניין.

 

סוגי הכיסויים בביטוח בית משותף

ביטוח מבנה ורכוש – נוגע לכיסוי נזקים למבנה עצמו ולכל מתקני הבניין מפגיעות כל שהן.

ביטוח צד ג' – מבטח אתכם מפני תביעות של אורחים או דיירים הנפגעים באזורים המשותפים עקב רשלנות שהובילה למפגע בטיחותי

ביטוח חבות מעביד – מבטח מפני תביעות שמוגשות על ידי עובדים ונותני שירות בבניין שנפגעים בו כתוצאה מרשלנות.

ביטוח ראש ועד – הרחבה המיועדת